Ciekawostki

 

Żółknięcie zębów od kawy jest odwiecznie znane i powszechnie zrozumiałe, natomiast mało kto wie, że kawa ma także bardzo dobry wpływ na ochronę zębów przed bakteriami. Gabriella Gazzani, włoska badaczka w 2007 roku przeprowadzając szereg badań stwierdziła iż trigonilia, którą zawiera kawa bardzo dobrze działa na ochronę zębów przed próchnicą. Badanie te także nie wykazały zbytniej różnicy między kawą zwykłą a kawą rozpuszczalną.

Natomiast jeśli chcielibyśmy, aby nasze zęby były twarde trzeba się posilać duża ilością witaminy D, która jest zawarta m.in. w rybach, tranie, kukurydzy, żółtkach jaj, kakale.

,,Do sproszkowanych kopyt bydlęcych dodać zioła Myrrh, następnie rozdrobnione skorupki jaj i pumeks." W taki sposób Egipcjanie rozpoczęli produkcję najprostszej na świecie pasty do zębów. W Rzymie stosowano złoty drut, aby podtrzymywać zęby w jamie ustnej, natomiast w chinach zęby leczono za pomocą akupunktury. Dopiero w IX wieku w Wielkiej Brytanii, którą sprzedawano w słoiczkach. Dopiero w roku 1873 firma Colgate podbiła rynek używając aromatycznej pasty do zębów. Po II wojnie światowej odkryto, że fluor znacznie wzmacnia zęby i zaczęto go stosować.

Kolejną ciekawostką jest ssanie palca przez małe dzieci, które może być przyczyną wad w zgryzie i rozwoju poprawnego szczęki. Dlatego jest to tak istotna sprawa, aby oduczać dzieci już w wieku 7 lat zaprzestania takich odruchów.

Istnieje możliwość, że już za kilka lat nie będziemy mogli spotkać wierteł dentystycznych, gdyż po prostu zostaną wycofane z tego przemysłu. Kilka lat temu wynaleziono płyn do płukania jamy ustnej o bardzo dobrym efekcie pozbywania się bakterii i drobnoustrojów. Byłaby to zupełnie inna metoda, o wiele bardziej użyteczna, wygodniejsza i bezbolesna w czyszczeniu zębów i ubytków w szkliwie.

Jeśli pokryjemy implanty materiałem kościozastępczym jest on bardziej przystosowywalny do nowego środowiska i szybko się adaptuje w ciele osoby.

Jakiś czas temu ruszyła pierwsza ,,stomatologiczna” telewizja, która nadaje emituje odpowiednie programy do każdego gabinetu dentystycznego, który wykupił licencję na jej wykorzystywanie. Telewizja ta pozwala na ukazanie pacjentom jakie usługi są w tej chwili dostępne akurat w tej wybranej placówce. Zawiera ona również informacje o cenach, funkcjonowania gabinetów oraz przebiegu wszelkiej maści operacji na jamie ustnej.